• Staff Details.

 

 

Sr. No.

Name of the Official

Qualification

Designation

Lecturer

1.

SANJAY KUMAR WALIA

 

 

 

PRINCIPAL

2.

BALJIT KAUR M.A., B.ED. English Lecturer

3.

RAJINDER KUMAR

B.E. (Civil)

Engg. Drg.Lecturer

4.

NARINDER SINGH

M.Sc, B.Ed, M.Ed.

Physics Lecturer

5.

HARINDER KAUR

M.A, B.Ed, M.Phil

Punjabi Lecturer

6.

RUPINDER KAUR

M.Com. B.Ed.

Commerce Lecturer

7.

BHAG SINGH

M.Sc, B.Ed, M.Phil

Physics Lecturer

8.

AVINASH VOHRA

M.Sc, B.Ed.

Chemistry Lecturer

9.

ANJU CHANANA

M.A, M.Ed.

Hindi Lecturer

10

SUDHA GAUTAM

M.A, B.Ed, M.Phil

Hindi Lecturer

11.

VIJAY JUNEJA

M.Sc, B.Ed.

Maths Lecturer

12.

RITU VEER

M.A., T.D. in sec. practice

Steno Lecturer

13.

TEK SINGH RATHORE (NCC Incharge )

T.D.in Electrical Engg.

Electrical Lecturer

14.

BALRAM KUSHAL
(NCC Incharge)

Diploma in Mech.Engg.

Air.Cond. Lecturer

15.

PAWAN KUMAR

Diploma in Mech. Eng.

Auto Mobile Tech Lecturer

16.

VIJAY KUMAR

M.Sc.Physics, Spl.Electronics, M.Ed.

Electronics Lecturer

17.

RITU KUMARI VERMA

M.Sc. B.Ed, M.Phill

Biology Lecturer

CATEGORY: LECTURER (Contract)

1.

POONAM BHANDARI

M.Sc. Computer Sc.

Computer Lecturer

2.

SWARAN LATA

M.A., B.Ed.

English Lecturer

3.

MINAKHSI

M.A., B.Ed.

English Lecturer

4.

BALJIT KAUR

D.PED, M.PED, M.Phil

Phy.Edu. Lecturer

5.

ANITA

 M.SC M. Ed
(GSC).

Maths Lecturer

6.

NEERU

M.A.(Economics) B.Ed

Economic Lecturer

 

 

 

CATEGORY: MASTER / MISTRESS

1.

PARVINDERJIT

M.A, B.Sc, B.Ed.

Sci (Non Med.) MISTRESS

2.

GURPREET

M.A. B.Ed.

MATHS MISTRESS

3.

DALJIT KAUR

T.D. in Electronics

Instructor Electronic MISTRESS

4.

NEELAM KAUSAL

B.Sc. B.Ed. ,  M.A. M.Ed.

Maths MISTRESS

5.

SHASHI CHAHAL

B.Sc. B.Ed.

Science MISTRESS

6.

SUNITA KAPOOR

M.A., M.ED.

 

7.

KAMALJIT SAINI

M.A, D.P.Ed.

Phy.Edu. MISTRESS

8.

RUPINDER

M.A, B.Ed.Diploma in counselly

S.S. MISTRESS

     

    9.

    MANDEEP KAUR

    M.A., B.Ed.

    S.S. Mistress

    10.

    INDU BALA

    M.Sc, B.Ed.

    Home Science Mistress

    11.

    NEERJA CHATHELY

    B.A. Vocal Music, M.Ed.

    Music Mistress Mistress

    12.

    SADHANA SHARMA

    B.A. M.Ed.

    S.S. Mistress Mistress

    13.

    VIMAL SHARMA

    M.A.B.Ed.

    S.S. Mistress Mistress

    14.

    RENU KHANNA

    B.Sc. B.Ed.

    Sci.(Medical) Mistress

    15.

     

     

     

    CATEGORY: C & V

    1.

    NIDHINDER PARSAD

    M.A.,(Hindi) M.A(Skt) Ph.D.,Shastri,O.T.

    Skt.

    2.

    T.R. Hitaishi

    M.A.,B.A(Hons) Hindi

    Hindi

    3.

    HARBANS KAUR

    M.A, B.Ed.
    Dip.In.ACTT

    Drawing

    4.

    SANTOSH KUMARI  (PTI)

    B.A, C.P.Ed.

    Phy.Edu.

    5.

    KANTA GOEL

    M.A. B.Ed., Gaini

    Punjabi

    6.

    SUKHWINDER SINGH

    M.A, M.Ed, M.Phil

    Punjabi

    7.

    KUMARI SONU

    M.A. B.Ed. PHD, Diploma in Translation (English-Hindi)

    Hindi Mistress

     

     

     

    CATEGORY: C&V(SSA)

    1.

    Sukhwinder kaur

    MA, M.Ed.

    English

    2.

    Sukhwinder Kaur

    MA, B.Ed

    Punjabi

    3.

    Nisha

    B.Sc. B.Ed.

    Science(Non Med.)

    4.

     

     

     

    CATEGORY: J.B.T.

    1.

    ARUN SHARMA

    B.A.1st Yr., JBT

     

    2.

    RENU

    MA, JBT

     

    3.

     

     

     

    CATEGORY: NURSERY TEACHER

    1.

    HARBANS KAUR

    N.T.T, Giani

     

    2.

    SEEMA ARORA

    B.A, B.Ed.

     

     

     

     

     

    CATEGORY: INSTRUCTOR

     

     

     

     

    CATEGORY: WORKSHOP ATTENDANT

    1.

    GURDEEP SINGH

    10+2

     

     

     

     

     

    CATEGORY: ACCOUNTANT

    1.

    SANTOSH

     

     

    CATEGORY: CLERK

    1.

    GURJANT SINGH

     

     

    CATEGORY: LIBRARIAN

    1.

    MEENA GUPTA

    B.A., Certificate Course of Lib. Sc.

    Librarian

     

     

     

     

    CATEGORY: LAB ATTENDANT

    1.

    AMRIK SINGH

    Matric

    SLA

    2.

    AJIT CHAUDHARY

    Matric

    SLA

     

     

     

     

     

     

     

     

    CATEGORY: CLASS IV

    1.

    NARESH KUMAR
    (Vocational)

    B.A.

     

    2.

    NET RAM

    5TH

     

    3.

    SAVITA AYA

    Matric

     

    4.

    MANMOHAN KUMAR

    Matric, Diploma in Diesel Mechanic

     

    5.

    SANJAY KUMAR

    Matric

     

    6.

    HARPAL SINGH

    10th

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


.